[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی زوج درمانی هیجان مدار بر کاهش طرحواره های هیجانی منفی و ناگویی هیجانی و افزایش سازگاری زناشویی زنان مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر اصفهان در سال 1400
فاطمه ایزدی ، احسان مختاری
نویسنده مسئول: استادیار گروه روان شناسی، واحد خمینی شهر، دانشگاه آزاد اسلامی، خمینی شهر، اصفهان، ایران
چکیده:   (80 مشاهده)
چکیده
مقدمه و هدف: این پژوهش با هدف اثربخشی زوج درمانی هیجان مدار بر کاهش طرحواره های هیجانی منفی، کاهش ناگویی هیجانی و افزایش سازگاری زناشویی در بین زنان مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر اصفهان اجرا شده است.
مواد و روش: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی و از نوع پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه پژوهش شامل زنان ناسازگار مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر اصفهان بود ، که با استفاده از پرسشنامه ناسازگاری زناشویی و تشخیص روانشناسی 30 نفر انتخاب شدند و به شیوه نمونه گیری تصادفی ساده در دو گروه کنترل و آزمایش جایابی شدند. در این پژوهش منظور از طرحواره های هیجانی منفی، نمرات حاصل از پرسشنامه طرحواره های هیجانی لیهی (2002) می باشد. ناگویی هیجانی از پرسشنامه تورنتو (2007) و سازگاری زناشویی از پرسشنامه اسپانیر (1976) سنجیده شد. گروه مداخله در 8 جلسه درمان گروهی با رویکرد زوج درمانی هیجان مدار شرکت کردند اما گروه کنترل مداخله ای دریافت نکرد.
یافته ها و نتیجه گیری:  نتایج بیانگر آن بود که زوج درمانی هیجان مدار باعث افزایش سازگاری زناشویی و کاهش طرحواره های هیجانی منفی و ناگویی هیجانی در بین زنان نمونه شد (05/0> P) . لذا می توان از این روش به عنوان یک روش مداخله ای و درمانی برای کاهش طرحواره‌های هیجانی منفی، ناگویی هیجانی  و افزایش سازگاری زناشویی استفاده کرد.
 

 
واژه‌های کلیدی: طرحواره های هیجانی منفی، سازگاری زناشویی، ناگویی هیجانی، زوج درمانی هیجان مدار
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/10/2 | ویرایش نهایی: 1401/6/25 | پذیرش: 1401/6/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه بین المللی روانشناسی International Journal of Psychology (IPA)
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4460